Joanna Onych – Kredyty hipoteczne, Gdańsk, Trójmiasto

Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy

W Polsce kredyt na mieszkania mogą dostać nie tylko Polacy, ale również cudzoziemcy. Wielu obywateli Ukrainy zdecydowało się szukać w Polsce szans na lepsze i bezpieczne życie. Zainteresowanie zakupem mieszkania i kredytem hipotecznym dodatkowo wzrosło przez trwającą na Ukrainie wojnę.

 

Jakie warunki należy spełnić by obywatel Ukrainy mógł wziąć kredyt hipoteczny w Polsce?

Polskie banki od dawna zezwalają na wzięcie kredytu hipotecznego przez obcokrajowców nie tylko z granic UE, ale także z Ukrainy. By móc wziąć kredyt hipoteczny obywatel Ukrainy musi posiadać:

  • ważny paszport
  • kartę stałego lub czasowego pobytu
  • udokumentowany dochód w Polsce
  • konto w polskim banku, na które wpływa wynagrodzenie za pracę
  • nadany numer PESEL

 

Dodatkowo dla obywateli Ukrainy starających się o kredyt może być potrzebne z ministerstwa pozwolenie na bycie nieruchomości. Pozwolenie wymagane jest w miejscowościach nadgranicznych do których zaliczany jest m.in. Gdańsk, Sopot, Gdynia, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Słupsk, Władysławowo, Krynica Morska. Pełną listę miejscowości nadgranicznych można sprawdzić w  Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji z dnia 29 sierpnia 2001 r. Jeśli nabywana nieruchomość ma spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu pozwolenie nie jest wymagane.

 

Na jaki cel obywatel Ukrainy może wziąć kredyt hipoteczny?

Podobnie jak w przypadku Polaków, obywatele innych Państw mogą wziąć kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, tj. kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, kredyt hipoteczny na zakup domu, kredyt hipoteczny na budowę domu, kredyt hipoteczny na zakup działki.

 

Jaki wkład własny musi posiadać obywatel Ukrainy by wziąć kredyt hipoteczny?

 

Wkład własny należy posiadać minimum 10% lub 20% w zależności od banku. Obywatele Ukrainy prowadzący swoje gospodarstwo domowe w Polsce mogą również skorzystać z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, jeśli spełnią odpowiednie warunki i posiadać będą wystarczającą zdolność kredytową.

 

Czy oferta kredytu hipotecznego różni się dla obywatela Ukrainy i obywatela Polski?

Nie. Oferta kredytu hipotecznego jest taka sama. Różnica jest w liście dokumentów, które należy złożyć razem z wnioskiem kredytowym. Cały proces kredytowy przebiega standardowo i zgodnie z ustawą decyzja kredytowa wydawana przez bank jest w ciągu 21 dni.

 

Które banki udzielą kredytu hipotecznego obywatelowi Ukrainy?

Obecnie o kredyt hipoteczny obywatel Ukrainy może się starać w banku Alior Bank, BNP Paribas, ING, mBank, Millennium, Pekao SA, Santander Bank Polska, PKO BP. Wskazane banki różnią się miedzy sobą wymaganym czasem na jaki musi być wydana karta czasowego pobytu by otrzymać kredyt hipoteczny – wyjątek stanowi PKO BP, gdzie karta czasowego pobytu nie jest akceptowana. Bank PKO BP wymaga karty stałego pobytu.

 

Jeśli potrzebujesz kredytu hipotecznego skontaktuj się ze mną – BEZPŁATNIE sprawdzę Twoją zdolność kredytową i przeprowadzę Cię przez proces kredytowy. Będziesz mieć pewność, że posiadasz wszystkie potrzebne dokumenty do złożenia wniosku kredytowego i spełniasz wszystkie wymogi by dostać kredyt hipoteczny.

 

Joanna Onych Ekspert Finansowy

Tel: 728 757 035

Mail: kontakt@joannaonych.pl