Joanna Onych – Kredyty hipoteczne, Gdańsk, Trójmiasto

Kredyt na budowę domu – od czego zacząć?

Uzyskanie kredytu na budowę domu wiąże się z wieloma formalnościami. Na co zwrócić szczególną uwagę, żeby w przyszłości oszczędzić sobie problemów z bankiem?

Zdolność kredytowa i działka budowlana

Na początek sprawdź swoją zdolność kredytową. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy eksperta finansowego by ją określić. Dowiedz się, w jaki sposób możesz ją zwiększyć. Wybierz działkę, na której postawisz nieruchomość. Ważne, aby była to działka budowlana, a Ty posiadasz do niej wszelkie prawa. Działka może stanowić Twój wkład własny kredytu na budowę domu - o ile na jej zakup nie brałeś kredytu.

Projekt i kosztorys budowlany

Wybierz projekt budowlany, wystąp o pozwolenie na budowę oraz sporządź kosztorys budowy. Ważne, aby koszty budowy zostały prawidłowo przeliczone – łatwiej będzie Ci wtedy uzyskać kredyt w banku (minimalny koszt budowy waha się 1800 - 2500/m2). Zawsze wnioskuj o wyższą kwotę niż ta wynikająca z kosztorysu. Transze możesz anulować, ale jeśli okaże się, że wnioskowana kwota jest zbyt mała, możesz mieć problem z uzyskaniem dodatkowych pieniędzy od banku.

Kredyt na budowę domu

Kredyt wypłacany jest w kilku transzach w terminie 4-6 tygodni od złożenia wniosku kredytowego. Kolejne transza wypłacane są po ukończeniu wcześniejszych etapów – zwykle po przekazaniu dokumentacji fotograficznej do banku lub wizycie inspektora.

Jako ekspert finansowy bezpłatnie pomogę Ci wybrać najlepszą ofertę kredytu na budowę domu dla Ciebie oraz przeprowadzę Cię przez cały proces kredytowy.