Joanna Onych – Kredyty hipoteczne, Gdańsk, Trójmiasto

Kredyt hipoteczny ze złym BIK

Masz złą historię kredytową, chciałbyś zaciągnąć kredyt hipoteczny i zastanawiasz się, czy takie działanie ma w ogóle jakiś sens? W wielu przypadkach banki przymykają oko na niewielkie opóźnienia w płatnościach i podejmują decyzję o udzieleniu kredytu indywidualnie. Zobacz, kiedy masz szansę na kredyt hipoteczny ze złym BIK.

Czym jest BIK i dlaczego te informacje tak interesują banki?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zbiera informacje o wszystkich kredytobiorcach. Znajdują się tam dane dotyczące osób, które zaciągnęły kredyty lub pożyczki w bankach, a także w SKOK-ach czy zewnętrznych firmach pożyczkowych. Nie jest to jednak zwyczajny rejestr dłużników. Widnieją tam też dane dotyczące regularnie spłacanych zobowiązań.

Pozytywna historia w BIK pokazuje bankom, że jesteś osobą godną zaufania, tj. będziesz regularnie spłacał zaciągnięte w banku zobowiązania finansowe. Dzięki temu więcej banków będzie skłonna udzielić Ci kredytu hipotecznego.

Czy zły BIK przekreśla możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego?

Im wyższy scoring BIK, tym większa szansa na pozytywną decyzję kredytową i atrakcyjniejsze warunki kredytu. Ale to też nie tak, że zły BIK zupełnie przekreśla nas z możliwości uzyskania finansowania. Opóźnienia, które nie przekraczają 30 dni oraz jednorazowe opóźnienia w spłacie nie wpływają na wiarygodność finansową kredytobiorcy.

W niektórych bankach zły BIK wpłynie na warunki kredytowe. Instytucje mogą wymagać wówczas dodania  współkredytobiorcy lub podniosą oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Banki sprawdzają kredytobiorców pod różnym kątem. Ważna jest długość opóźnienia oraz czas, który minął od ostatniej spłaconej należności. Istotna jest również ilość zapytań do BIK. Warto na koniec dodać, że nawet brak historii kredytowej  nie jest dobrym rozwiązaniem – banki nie są w stanie stwierdzić, w jaki sposób dana osoba będzie spłacać kredyt.

Kredyt hipoteczny, a czyszczenie BIK – czy to możliwe?

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, wygeneruj swój raport z BIK i przejrzyj, czy możesz go jakoś uporządkować. Nie usuniesz z niego wprawdzie swoich zaległości, chyba że minęło już 5 lat od czasu zapłaty długu. Ale może zdarzyć się sytuacja, gdy w BIK-u umieszczone będą błędne informacje i trzeba je będzie skorygować.

Tel: 728 757 035

Mail: kontakt@joannaonych.pl