Joanna Onych – Kredyty hipoteczne, Gdańsk, Trójmiasto

Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Dla wielu kredytobiorców najtrudniejszym warunkiem do spełnienia aby ubiegać się o kredyt, jest posiadanie odpowiedniej ilości oszczędności. Idealnym rozwiązaniem byłby kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jednak na polskim rynku nie ma aktualnie takiej oferty. Z czego skorzystać w zamian?

Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym

Jeszcze kilka lat temu oferta banków zawierała w sobie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Dzisiaj prawo bankowe określa procentową wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Wynosi on 20%. Jednak niektóre banki zdecydowały się na obniżenie tego progu do 10%.

Jednocześnie osoby, które decydują się na wybranie oferty z niższym wkładem własnym, muszą liczyć się z tym, że bank może dodatkowo wymagać skorzystania z ubezpieczenia niższego wkładu własnego. W konsekwencji koszt kredytu się zwiększy.

Warto wspomnieć, że im wyższy wkład własny wniesiemy do inwestycji, tym lepiej wyglądać będzie nasza zdolność kredytowa.

Co może być wkładem własnym?

Nie każdy jest w stanie pokryć wymagania banków, co do wkładu własnego. Zwłaszcza, że często potrzebujemy większej ilości gotówki, aby pokryć dodatkowe koszty związane z kredytem. Wiele banków oferuje więc swoim klientom nie tylko gotówkowy wkład własny, ale także w formie:

  • kosztów poniesionych na zakup mieszkania/domu w stanie surowym;
  • kosztów budowlanych (na materiały i robociznę);
  • działki zakupionej pod budowę domu;
  • posiadanej już nieruchomości i nieobciążonej kredytem hipotecznym.

 

Chcesz wiedzieć jaki wkład własny powinieneś posiadać ubiegając się o kredyt hipoteczny?

Skontaktuj się z doradcą finansowym!

Tel: 728 757 035

Mail: kontakt@joannaonych.pl