Joanna Onych – Kredyty hipoteczne, Gdańsk, Trójmiasto

Bezpieczny kredyt 2% – jaki należy mieć wkład własny?

Osoby zainteresowane bezpiecznym kredytem 2% muszą posiadać zdolność kredytową, a także wkład własny. Wkład własny może stanowić działka budowlana przy kredycie na budowę domu. Jeśli kredytobiorca decyduje się na zakup nieruchomości i do tej pory nie udało mu się zgromadzić oszczędności na pokrycie wkładu własnego, może zastąpić część wkładu własnego gwarancją państwową – podobnie jak w programie rodzinny kredyt mieszkaniowy.

 

Od lipca 2023 będzie można ubiegać się o kredyt hipoteczny z dopłatą od państwa do rat przez 10 lat. Od początku swój udział w programie deklarują bank PKO BP, Alior Bank i Pekao SA. W późniejszym czasie dołączyć mają m.in. Santander i mBank.

 

Maksymalny wkład własny jaki może wnieść kredytobiorca może wynosić 200 tys. zł. Oznacza to, że singiel może nabyć nieruchomość maksymalnie za 700 tys. zł, a związek partnerski z co najmniej jednym wspólnym dzieckiem lub małżeństwo może nabyć nieruchomość maksymalnie za 800 tys. zł.

 

U osób nie posiadających oszczędności na wkład własny i korzystających z obu programów – bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki:

– wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł

– wkład własny objęty gwarancją nie może być większy niż 20% kwoty zakupu

 

Co ważne przy połączeniu obu programów nie będzie obowiązywał limit ceny za metr kwadratowy jak ma to miejsce dla osób korzystających tylko z rodzinnego kredytu mieszkaniowego.

 

Jeśli zamierzasz starać się o kredyt hipoteczny lub zastanawiasz się nad refinansowaniem obecnego i potrzebujesz pomocy przy realizacji swoich planów zadzwoń/napisz i umów się na bezpłatne spotkanie.

Zapraszam,

Joanna Onych Ekspert Finansowy

Tel: 728 757 035

Mail: kontakt@joannaonych.pl