Joanna Onych – Kredyty hipoteczne, Gdańsk, Trójmiasto

Zdolność kredytowa – od czego zależy?

Zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę, którą dana osoba może pożyczyć od banku i spłacić w terminie. Od czego zależy zdolność kredytowa?

Dochody i zobowiązania, czyli aktualna sytuacja finansowa kredytobiorcy

Banki sprawdzają wysokość dochodów netto, ich źródło, regularność wpływu oraz okresy uzyskiwania. Analizują też koszty stałe, w tym:

  • Koszty utrzymania gospodarstwa domowego;
  • Inne zaciągnięte kredyty i pożyczki;
  • Pozostałe wydatki, np. alimenty na dziecko.

Zdolność kredytowa zależy również od wieku, stanu cywilnego oraz historii kredytowej. W BIK-u oraz rejestrach dłużników banki sprawdzają, czy terminowo spłacałeś wcześniejsze zobowiązania.

Poza tym na zdolność kredytową wpływa wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym  oraz rodzaj rat – malejące wiążą się zwykle z niższą zdolnością.

Dodatkowo dobra i długa historia kredytowa pozytywnie wpływa na zdolność kredytową, zaś częste zapytania kredytowe w krótkim czasie znacznie obniżają Twoje szanse na uzyskanie finansowania.

Jeśli nie miałeś jeszcze nigdy kredytu, czy karty kredytowej – nie martw się. Nie wpływa to negatywnie na Twoją zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa w różnych bankach

Każdy bank stosuje własne algorytmy do liczenia zdolności kredytowej. Może się więc zdarzyć, że w jednym banku uzyskasz zgodę na zaciągnięcie kredytu, a w innym już nie. Różnice w wyliczeniach zdolności w poszczególnych instytucjach zaskakują – mogą wynosić nawet do do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Niezbędna staje się więc pomoc eksperta finansowego, który doradzi, jaki bank wybrać, ale także podpowie jak zbudować i zwiększyć Twoją obecną zdolność kredytową.

 

Zapraszam do kontaktu 728 757 035