Joanna Onych – Kredyty hipoteczne, Gdańsk, Trójmiasto

Zakup mieszkania obciążonego hipoteką

Czy zakup mieszkania obciążonego hipoteką jest bezpieczny? Tak, o ile dokładnie wszystko sprawdzimy i wiemy, jak działa hipoteka. Od czego zacząć?

Zakup mieszkania obciążonego hipoteką – krok po kroku

Na początku sprawdź Księgę Wieczystą nieruchomości, głównie  III i IV dział – możesz to zrobić online. Znajdziesz tam informacje o obciążeniach hipotecznych – danych wierzyciela i wysokości zadłużenia – oraz o zajęciu nieruchomości przez komornika, jeśli taka występuje.

Przed zakupem mieszkania obciążonego hipoteką dopilnuj, aby sprzedawca złożył pismo do banku z prośbą o wydanie zaświadczenia o aktualnym saldzie zadłużenia, rachunkiem do spłaty i zgodą na zdjęcie zabezpieczenia po spłacie. Jeśli na kupowane mieszkanie również bierzesz kredyt hipoteczny – możesz przystąpić do podpisania umowy przedwstępnej. Zaświadczenie z banku zbywcy będziesz potrzebował do podpisania umowy kredytowej.

Po spłacie zobowiązania kredytowego zbywcy oraz złożeniu wniosku w sądzie wieczystoksięgowym następuje wykreślenie z Księgi Wieczystej. Proces może trwać nawet kilka miesięcy.

Na co uważać?

Banki częściej udzielają kredytu w przypadku hipoteki dobrowolnej, czyli tej zabezpieczającej brak spłaty kredytu hipotecznego. Z przymusową, czyli zajętą przez komornika, bywa już gorzej. Procedury są znacznie dłuższe. Czasem jednak warto się na nie zdecydować, gdyż więcej formalności skutkuje atrakcyjniejszą cenową ofertą.

Dodatkowo wpis o obciążeniu hipotecznym w Księdze Wieczystej nie zawsze oznacza, że mieszkanie jest obciążone hipoteką. Może być tak, że po spłacie kredytu ktoś zapomniał złożyć wniosek o wykreślenie. Wówczas wystarczy tylko złożyć odpowiednie pismo w sądzie wieczystoksięgowym.

 

Zapraszam do kontaktu 728 757 035