Ceny mieszkań znacząco poszły w górę, ograniczając wielu Polakom możliwość zakupienia własnego lokum. Czy trend ten będzie utrzymywał się w 2022 roku? Jakich zmian na rynku nieruchomości możemy się spodziewać? Poznajmy prognozy.
Ceny mieszkań w 2022 roku – czy nieruchomości stanieją?
Sytuacja na rynku nieruchomości powoli się stabilizuje. Ceny mieszkań nie rosną już tak gwałtownie, choć nadal widoczny jest trend wzrostowy. Analiza przeprowadzona przez specjalistów z PKO BP wskazała, że ceny nieruchomości będą podnosić się jedynie przez kilka pierwszych miesięcy w 2022 roku.
Nie oznacza to jednak, że wrócimy do sytuacji sprzed pandemii. Wysoka inflacja, wzrost cen materiałów budowlanych i program rządowy „Mieszkanie bez wkładu własnego” robią swoje. Sprawdźmy zatem, jak poszczególne czynniki wpływają na ceny na rynku nieruchomości.
Co wpływa na wzrost ceny mieszkań?
Wyższe koszty mieszkań i domów jednorodzinnych wynikają z kilku połączonych ze sobą czynników:
- Podwyżki cen materiałów budowlanych, które z kolei zależne są od podwyżek kosztów transportu czy energii; wyższe koszty płyt OSB czy drewna bezpośrednio wpływają na ostateczne ceny mieszkań;
- Zwiększony popyt na mieszkania: pomimo obecnej sytuacji wiele osób decyduje się na kupno własnego lokum, często poza granicami miast po niższej cenie ze względu na coraz bardziej powszechną pracę zdalną;
- Wzrost inflacji: spadek wartości pieniądza przyczynia się do inwestycji w rynek nieruchomości jako sposób na zabezpieczenie swoich oszczędności, wzrasta popyt, więc ceny mieszkań rosną.
Czy wzrost cen nieruchomości będzie się utrzymywał? – prognozy
Na szczęście sytuacja na rynku nieruchomości zaczyna się stabilizować. Wszystko za sprawą rosnących stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej konsekwentnie podnosi wartość stopy referencyjnej. Obecnie (stan na styczeń 2022 roku) wynosi ona 2,25%, jednak ekonomiści przewidują, że do lipca 2022 roku może ona dojść do poziomu nawet 4%.
Rosnące stopy procentowe powodują zmniejszenie zdolności kredytowej kredytobiorców – gdyż zwiększa się rata kredytu. To z kolei wpływa na popyt na rynku nieruchomości i prowadzi do stabilizacji ich cen.
Dodatkowo warto wspomnieć o programie rządowym, w ramach którego gwarantowany będzie wkład własny na poziomie nawet 100 tys. złotych. Jednak ze względu na ustalone odgórnie limity cenowe, niewiele mieszkań się do niego załapie. Będzie on miał więc niewielki wpływ na kształtowanie się cen na rynku nieruchomości.
Podsumowanie – rynek nieruchomości w 2022 roku
Ciągle zmieniająca się sytuacja gospodarcza w Polsce, rosnąca inflacja i programy rządowe sprawiają, że nie do końca jesteśmy w stanie stwierdzić, jak kształtować się będą ceny mieszkań w 2022 roku. Warto uważnie obserwować rynek i jeśli faktycznie interesuje nas oferta kredytowania, zastanowić się nad najlepszą dla siebie opcją, np. kredytem ze stałym oprocentowaniem.
Joanna Onych
Tel: 728 757 035
Mail: kontakt@joannaonych.pl