Podwyżki stóp procentowych, wzrost wskaźnika WIBOR i inflacja, nowy program rządowy „mieszkanie bez wkładu własnego” – wszystko to czeka na kredytobiorców w 2022 roku. W jaki sposób odbije się to na rynku kredytów hipotecznych? Czego możemy się spodziewać?
Więcej ofert promocyjnych w bankach
Dynamika sprzedaży kredytów mieszkaniowych regularnie maleje od czerwca 2021 roku – wskazują dane z BIK. Banki zaczęły zauważać ten trend i szukają metod na przyciągnięcie nowych klientów. Coraz częściej na stronach największych banków możemy spotkać nietypowe promocje związane z:
- obniżeniem marży kredytu;
- zmniejszeniem lub całkowitym brakiem prowizji;
- promocyjnym oprocentowaniem kredytu przez kilka pierwszych miesięcy.
Zanim jednak skusimy się na taką ofertę, warto dokładnie przeliczyć wszystkie koszty związane z kredytem hipotecznym. Podwyżka stóp procentowych może bowiem przesądzić o naszym ostatecznym wyborze.
Mniejsza zdolność kredytowa
Wynika ona z rosnącego wskaźnika WIBOR, a także ciągle zwiększających się cen nieruchomości. Od października znacząco wzrosła również stopa referencyjna, a wskaźnik WIBOR 3M zwiększył się o 2 pp – z 0,23% pod koniec sierpnia 2021r do 2,69% w styczniu 2022. Z tego powodu możemy dziś pożyczyć znacznie mniej niż rok czy nawet kilka miesięcy temu.
Niestety obecne trendy nie wskazują, że sytuacja będzie się poprawiać. Ekonomiści przewidują podwyżkę WIBOR do ponad 3%.
Oznacza to, że zdolność kredytowa Polaków zmniejszyła się o około 20%, a same raty kredytu hipotecznego – w zależności od ogólnej kwoty finansowania – mogły wzrosnąć o nawet 50%.
Kredyt bez wkładu własnego
Jest i dobra informacja na rynku kredytów mieszkaniowych. Od 27 maja 2022 roku wchodzi w życie rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Dzięki niemu wiele osób ze stabilną sytuacją finansową, ale bez odpowiednich oszczędności będzie mogło zaciągnąć kredyt hipoteczny. Bank Gospodarstwa Krajowego gwarantuje tutaj 10-20% wkład własny. Dodatkowo możliwe jest dofinansowanie do kredytu nawet w wysokości 60 tys. zł – w przypadku urodzenia 3 lub kolejnego dziecka.
Zobacz również: Polski Ład – co jeszcze wiemy o mieszkaniach bez wkładu własnego?
Niewątpliwie będzie to spore ułatwienie dla wielu młodych kredytobiorców. Program jest skierowany do osób pomiędzy 25, a 40 rokiem życia. Jedynym jego minusem są ustalone limity cen mieszkań dla rynku pierwotnego i wtórnego. Dopłaty nie będą więc obejmować wszystkich mieszkań, a ilość dostępnych nieruchomości w rządowym programie zależeć będzie od konkretnego miasta.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat aktualnej oferty i warunków udzielania kredytów, skontaktuj się z profesjonalnym doradcą kredytowym – całkowicie bezpłatnie.
Joanna Onych
Tel: 728 757 035
Mail: kontakt@joannaonych.pl