Joanna Onych – Kredyty hipoteczne, Gdańsk, Trójmiasto

Polski Ład – pierwsze szczegóły mieszkania bez wkładu własnego

PRZEJDŹ DO AKTUALNEJ WERSJI TEGO WPISU

„Mieszkanie bez wkładu własnego”, jako jedna z części Polskiego Ładu, ma zostać wprowadzony w życie w IV kwartale 2021 roku. Sama propozycja kredytu bez obowiązku posiadania własnych środków jest kusząca, ale najważniejsze są szczegóły. Na jakich zasadach będzie działał ten program? Kto i kiedy się na niego załapie?

Kredyt bez wkładu własnego w Polskim Ładzie – dla kogo?

Program ma być skierowany do osób, które posiadają zdolność kredytową, a ich jedynym problemem związanym z zaciągnięciem kredytu jest brak wkładu własnego. Obecnie banki żądają od kredytobiorców wkładu na poziomie 10-20%, a czasem nawet 40%. To całkiem dużo.

Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 20 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres maksymalnie 15 lat. Trzeba jednak spełnić kilka istotnych warunków:

  • kredyt musi być zaciągnięty na okres minimum 15 lat;
  • przeznaczony jest dla osób w wieku 24 – 40 lat.

Dodatkowo kredyt z gwarantowanym wkładem własnym przeznaczony będzie dla tych, którzy:

  • chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym;
  • szukają mieszkania na rynku wtórnym;
  • chcą wybudować własny dom i kupić działkę, na którym go wybudują.

Gwarancja wkładu własnego udzielana będzie przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Należy jednak zauważyć, że obecnie istnieje sporo dodatkowych warunków, które trzeba spełnić, aby załapać się na kredyt bez wkładu własnego w Polskim Ładzie.

Warunki programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” – co jeszcze wiemy?

Z programu skorzystają jedynie Ci, którzy nie posiadają prawa własności do lokalu mieszkalnego lub domku jednorodzinnego. Preferencyjne warunki będą zamknięte również dla osób, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego oraz takich, których mieszkanie nie będzie mieścić się w limitach cen ustalonych przez ustawę.

Limit ten zależeć będzie od tego, czy zamierzamy kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym lub pierwotnym i ustalony został on w przeliczeniu na 1 m kw powierzchni nieruchomości. Limity cen będą również inne dla każdego z województw. Ma to zapobiec w przyszłości podwyżkom cen nieruchomości.

Dodatkowo, jeśli w rodzinie z zaciągniętym kredytem urodzi się dziecko to uzyska ona bezzwrotne dofinansowanie w wysokości:

  • 20 tys. zł po urodzeniu drugiego dziecka;
  • 60 tys. zł po urodzeniu trzeciego dziecka;
  • do 20 tys. zł po urodzeniu czwartego i kolejnego dziecka.

Warto na koniec dodać, że kredyty bez wkładu własnego w  ramach Polskiego Ładu mają być udzielane do końca 2030 roku jedynie w walucie polskiej. Skorzystają z nich małżeństwa, osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko oraz osoby niepełnosprawne.

Tel: 728 757 035

Mail: kontakt@joannaonych.pl