Dla wielu kredytobiorców najtrudniejszym warunkiem do spełnienia aby ubiegać się o kredyt, jest posiadanie odpowiedniej ilości oszczędności. Idealnym rozwiązaniem byłby kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jednak na polskim rynku nie ma aktualnie takiej oferty. Z czego skorzystać w zamian?
Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym
Jeszcze kilka lat temu oferta banków zawierała w sobie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Dzisiaj prawo bankowe określa procentową wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Wynosi on 20%. Jednak niektóre banki zdecydowały się na obniżenie tego progu do 10%.
Jednocześnie osoby, które decydują się na wybranie oferty z niższym wkładem własnym, muszą liczyć się z tym, że bank może dodatkowo wymagać skorzystania z ubezpieczenia niższego wkładu własnego. W konsekwencji koszt kredytu się zwiększy.
Warto wspomnieć, że im wyższy wkład własny wniesiemy do inwestycji, tym lepiej wyglądać będzie nasza zdolność kredytowa.
Co może być wkładem własnym?
Nie każdy jest w stanie pokryć wymagania banków, co do wkładu własnego. Zwłaszcza, że często potrzebujemy większej ilości gotówki, aby pokryć dodatkowe koszty związane z kredytem. Wiele banków oferuje więc swoim klientom nie tylko gotówkowy wkład własny, ale także w formie:
- kosztów poniesionych na zakup mieszkania/domu w stanie surowym;
- kosztów budowlanych (na materiały i robociznę);
- działki zakupionej pod budowę domu;
- posiadanej już nieruchomości i nieobciążonej kredytem hipotecznym.
Chcesz wiedzieć jaki wkład własny powinieneś posiadać ubiegając się o kredyt hipoteczny?
Skontaktuj się z doradcą finansowym!
Tel: 728 757 035
Mail: kontakt@joannaonych.pl