Joanna Onych – Kredyty hipoteczne, Gdańsk, Trójmiasto

Bezpieczny kredyt 2% – co wiemy o nowym programie

Zakup pierwszego mieszkania stanowi obecnie spore wyzwanie dla większości Polaków. Ceny mieszkań i wysokie oprocentowania kredytów hipotecznych wpływają negatywnie na zdolność kredytywą powodując, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na luksus jakim jest zakup nieruchomości w kredycie. Bezpieczny kredyt 2% to najnowszy program rządowy, który ma ułatwić przyszłym kredytobiorcom wzięcie i spłacanie kredytu hipotecznego.

 

Założenia programu

Program „bezpieczny kredyt 2%” przez pierwsze 10 lat kredytowania będzie oprocentowany ze stopą 2%. Różnica pomiędzy aktualnym oprocentowaniem rynkowym kredytów, a stawką 2% będzie pokrywana przez dopłaty rządowe. Przez pierwsze 10 lat kredytobiorca będzie płacił więc raty kapitałowo-odsetkowe według stopy oprocentowania 2% powiększonej o marżę banku.

 

Bezpieczny kredy 2% – dla kogo?

O kredyt hipoteczny w ramach programu  „bezpieczny kredyt 2%” będą mogły się ubiegać osoby, które nie ukończyły 45 roku życia. Przyszły kredytobiorca nie będzie mógł być już w przeszłości, ani obecnie właścicielem nieruchomości. W przypadku jeśli do programu przystępować będzie para lub małżeństwo posiadające co najmniej jedno wspólne dziecko, powyższe warunki będzie musiało spełniać co najmniej jedno z nich.

Kredyt będzie można uzyskać na nabycie nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego, bez limu cenowego za m2. Limit będzie występował przy maksymalnej kwocie kredytu o jaką będzie można się ubiegać w ramach programu. Singiel będzie mógł się ubiegać o maksymalnie 500 tys. zł., natomiast małżeństwo lub rodzina z co najmniej jednym dzieckiem maksymalnie o 600 tys. zł.

 

WAŻNE!

Osoby nie posiadające środków zgromadzonych na wkład własny równocześnie mogą skorzystać z programu „mieszkanie bez wkładu własnego”.

 

W jakim banku można będzie ubiegać się o „bezpieczny kredyt 2%”.

O „bezpieczny kredyt 2%” będzie można ubiegać się w bankach, które podpiszą odpowiednią umowę z BKG. Obecnie nie jest jeszcze wiadomo kiedy dokładnie nowy program zostanie wprowadzony i jakie banki wezmą w nim udział.

 

Od kiedy będzie można ubiegać się o „bezpieczny kredyt 2%”?

Ustawa dotycząca „bezpiecznego kredytu 2%” nie została jeszcze wprowadzona, a prace nad jej projektem ciągle trwają. Przewidywanym terminem wejścia w życie ustawy jest 3Q 2023r. Po wejściu w życie ustawy banki będą musiały podpisać umowę z BGK i przygotować swoje systemy do wprowadzonych zmian. Trzeba liczyć się z tym, że po wejściu w życie ustawy minie jeszcze jakiś czas zanim kredytobiorcy będą mogli faktycznie skorzystać z nowego programu.

 

Jeśli zamierzasz starać się o kredyt lub zastanawiasz się nad refinansowaniem obecnego i potrzebujesz pomocy przy realizacji swoich planów zadzwoń/napisz i umów się na bezpłatne spotkanie.

Zapraszam,

Joanna Onych Ekspert Finansowy

Tel: 728 757 035

Mail: kontakt@joannaonych.pl